# Memorialul Închisoarea Pitești

[România](https://peplaiuri.ro/obiective) › [Muntenia](https://peplaiuri.ro/regiune/muntenia) › [Județul Argeș](https://peplaiuri.ro/judet/arges) › [Pitești](https://peplaiuri.ro/oras/pitesti)

> Fosta închisoare din Pitești, unde în 1949–1951 studenții deținuți politic au fost supuși „reeducării” prin tortură, azi muzeu memorial privat; pe Lista indicativă UNESCO din 2024.

**Pe scurt:** Muzee și case memoriale în Pitești, județul Argeș. Program: luni–miercuri închis, joi–duminică 11:00 – 18:00. Bilet: 25 lei. Vizita durează 1 – 1½ ore. Informații verificate pe 21 octombrie 2026.

## Informații esențiale

- **Program complet:** luni–miercuri închis, joi–duminică 11:00 – 18:00 — Joi–duminică 11:00–18:00; luni, marți și miercuri închis. Același program îl are și Muzeul Comunismului pentru Copii, din aceeași clădire. Muzeul e privat, iar de sărbători programul se poate schimba: verifică site-ul înainte de drum.
- **Bilet:** 25 lei — gratuit persoane cu dizabilități
- **Durată vizită:** 1 – 1½ ore — mai mult cu tur ghidat
- **Cu copii:** Nu — acces de la 12 ani
- **Sezon recomandat:** Tot anul — deschis joi–duminică
- **Adresă:** Strada Negru Vodă 30, Pitești, județul Argeș
- **Coordonate:** 44.86514, 24.8645
- **Telefon:** +40 734 365 102
- **Site web:** https://www.inchisoareapitesti.org/
- **Wikidata:** https://www.wikidata.org/wiki/Q1165196
- **Categorii:** [Muzee și case memoriale](https://peplaiuri.ro/muzee-si-case-memoriale), [Monumente și situri istorice](https://peplaiuri.ro/monumente-si-situri-istorice)

## Despre Memorialul Închisoarea Pitești

Închisoarea din Pitești a fost construită între 1937 și 1941, la marginea de atunci a orașului, ca unul dintre cele mai moderne penitenciare din țară. După 1944 a adăpostit mai ales deținuți politici, iar din 1948 aici erau aduși aproape toți studenții arestați pentru opoziție față de regimul comunist. Între 1949 și 1951, închisoarea a fost locul „reeducării”, numită mai târziu „fenomenul Pitești”: deținuți conduși de Eugen Țurcanu, sub coordonarea Securității, își torturau colegii de celulă ca să-i silească să-și denunțe prietenii, să renege familia și credința și să devină, la rândul lor, torționari. Potrivit memorialului, peste 600 de studenți au fost torturați aici și cel puțin 11 au murit; metoda a fost extinsă apoi și în alte închisori.

Penitenciarul a fost desființat în 1977, iar clădirile au devenit sediul unei întreprinderi de construcții, apoi birouri ale mai multor firme. Din 2014, Fundația Memorialul Închisoarea Pitești, înființată de Maria Axinte, a amenajat un muzeu privat în aripa pe care o deține; expoziția permanentă s-a deschis în 2018. În 2023 întregul complex a fost clasat monument istoric de categoria A, iar în 2024 fosta închisoare a intrat pe Lista indicativă UNESCO, în dosarul „Fostele închisori comuniste din România”, alături de Jilava, Sighet, Făgăraș și Râmnicu Sărat.

### Ce poți vedea

Expoziția permanentă ocupă subsolul fostei secții „corecție” și urmărește istoria închisorii, a „reeducării” și a supraviețuitorilor ei prin documente de arhivă, fotografii și mărturii, în contextul instaurării comunismului, al rezistenței anticomuniste și al ultimilor ani ai regimului. La etaj, în fosta Cameră 4 Spital, una dintre cele mai importante încăperi ale închisorii, funcționează un paraclis ortodox cu slujbe săptămânale. În aceeași clădire sunt Librăria Manuscris și, din 2022, Muzeul Comunismului pentru Copii, cu ateliere și jocuri pentru cei mici.

### De știut

E un muzeu mic, susținut de o fundație, deschis doar de joi până duminică. Subiectul e dur: copiii sub 12 ani nu au acces în memorial, dar pot vizita muzeul pentru copii. Doar o parte a fostei închisori se vizitează; celelalte corpuri au alți proprietari. Lângă clădire se construiește o biserică memorială.

## Nu rata

- Expoziția permanentă din subsolul fostei secții „corecție”, despre „fenomenul Pitești” și victimele lui.
- Paraclisul ortodox amenajat în fosta Cameră 4 Spital, la etajul închisorii.
- Turul ghidat, care parcurge fostul penitenciar pe baza mărturiilor supraviețuitorilor și a documentelor de arhivă.
- Librăria Manuscris, cu memorii ale foștilor deținuți politici publicate de editura memorialului.
- Muzeul Comunismului pentru Copii, din aceeași clădire, unde istoria regimului e explicată prin jocuri și ateliere.

## Bine de știut înainte să vii

### Cum ajungi

**Cu mașina:** din București sunt ~117 km pe A1 până la Pitești, apoi prin oraș pe Calea Bascovului și Strada Victoriei până în Strada Negru Vodă (~1h20). Din Craiova, ~127 km pe drumul expres DEx12 și pe DN65 (~1h30); din Sibiu, ~155 km pe DN7, prin Valea Oltului (~2h30–3 ore). Memorialul e în cartierul de blocuri de la nord de centru, la ~1 km de Primărie.

**Transport public:** Gara Pitești are trenuri din București Nord (~2 ore); de la gară până la memorial sunt ~3 km, cu autobuzul urban sau cu taxiul. Din centrul orașului se ajunge pe jos în ~15 minute.

### Unde parchezi

Memorialul nu anunță o parcare proprie; se parchează pe străzile din cartierul de blocuri din jur, unde locurile sunt puține seara și în weekend.

### Taxe și reduceri

Memorial (site-ul oficial, 2026): 25 lei de persoană; intrare gratuită pentru persoanele cu dizabilități. Muzeul Comunismului pentru Copii: 10 lei, gratuit pentru cei cu bilet la memorial. Tur ghidat, la momentul vizitei, dacă e un ghid disponibil: 40 lei de persoană pentru 2 persoane, 30 lei de persoană pentru grupuri de 3 sau mai mulți, 50 lei de persoană în engleză. Grupurile de peste 10 persoane se programează la telefon sau prin email; grupurile școlare au un tur de 45 de minute, la 10 lei de elev (40 lei în engleză), cu gratuitate pentru însoțitor.

### Reguli

Copiii sub 12 ani nu au acces în memorial, din cauza subiectului; pentru ei există Muzeul Comunismului pentru Copii. E un loc de memorie: liniște și respect, mai ales în paraclis, unde se țin slujbe. Grupurile de peste 10 persoane se anunță dinainte. Nu atinge exponatele.

### Facilități

Tururi ghidate în română și engleză · Librăria Manuscris · paraclis ortodox · Muzeul Comunismului pentru Copii în aceeași clădire · expoziția din subsol și paraclisul de la etaj se ating pe scări

## Detalii

- **Tipul colecției:** istoria comunismului
- **Tur ghidat:** Da
- **Perioadă istorică:** 1949–1951

## Întrebări frecvente despre Memorialul Închisoarea Pitești

**Cât costă biletul la Memorialul Închisoarea Pitești?**

Biletul la Memorialul Închisoarea Pitești costă 25 lei (gratuit persoane cu dizabilități). Memorial (site-ul oficial, 2026): 25 lei de persoană; intrare gratuită pentru persoanele cu dizabilități. Muzeul Comunismului pentru Copii: 10 lei, gratuit pentru cei cu bilet la memorial. Tur ghidat, la momentul vizitei, dacă e un ghid disponibil: 40 lei de persoană pentru 2 persoane, 30 lei de persoană pentru grupuri de 3 sau mai mulți, 50 lei de persoană în engleză. Grupurile de peste 10 persoane se programează la telefon sau prin email; grupurile școlare au un tur de 45 de minute, la 10 lei de elev (40 lei în engleză), cu gratuitate pentru însoțitor.

**Care este programul de vizitare la Memorialul Închisoarea Pitești?**

Program la Memorialul Închisoarea Pitești: luni–miercuri închis, joi–duminică 11:00 – 18:00. Joi–duminică 11:00–18:00; luni, marți și miercuri închis. Același program îl are și Muzeul Comunismului pentru Copii, din aceeași clădire. Muzeul e privat, iar de sărbători programul se poate schimba: verifică site-ul înainte de drum.

**Cât durează vizita la Memorialul Închisoarea Pitești?**

Vizita la Memorialul Închisoarea Pitești durează în medie 1 – 1½ ore (mai mult cu tur ghidat).

**Se poate vizita Memorialul Închisoarea Pitești cu copii?**

Nu, Memorialul Închisoarea Pitești nu este recomandat pentru vizita cu copii (acces de la 12 ani).

**Cum ajung la Memorialul Închisoarea Pitești?**

Memorialul Închisoarea Pitești se află la adresa: Strada Negru Vodă 30, Pitești, județul Argeș. Cu mașina: din București sunt ~117 km pe A1 până la Pitești, apoi prin oraș pe Calea Bascovului și Strada Victoriei până în Strada Negru Vodă (~1h20). Din Craiova, ~127 km pe drumul expres DEx12 și pe DN65 (~1h30); din Sibiu, ~155 km pe DN7, prin Valea Oltului (~2h30–3 ore). Memorialul e în cartierul de blocuri de la nord de centru, la ~1 km de Primărie. Transport public: Gara Pitești are trenuri din București Nord (~2 ore); de la gară până la memorial sunt ~3 km, cu autobuzul urban sau cu taxiul. Din centrul orașului se ajunge pe jos în ~15 minute.

**Când este cel mai bine să vizitezi Memorialul Închisoarea Pitești?**

Sezonul recomandat pentru Memorialul Închisoarea Pitești: Tot anul (deschis joi–duminică).

## Obiective în apropiere

- [Biserica de lemn „Adormirea Maicii Domnului” din Glâmbocu](https://peplaiuri.ro/biserica-de-lemn-glambocu) — Biserici · Glâmbocu, AG · 30 min · 8 km
  Biserică de lemn din 1808, ridicată de moșnenii satului, cu pictura originală păstrată pe tâmplă și cu un pridvor de zid zugrăvit în culori vii, în 1869.
- [Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești](https://peplaiuri.ro/biserica-de-lemn-jupanesti) — Biserici · Jupânești, AG · 30 min · 29 km
  Biserică de lemn din 1742, din bârne de stejar, cu pridvor larg și clopotniță deschisă, cu pictură murală de rai și iad în pridvor, într-un sat din comuna Coșești.
- [Mănăstirea Curtea de Argeș](https://peplaiuri.ro/manastirea-curtea-de-arges) — Mănăstiri · Curtea de Argeș, AG · 1 – 1½ ore · 46 km
  Ctitoria lui Neagoe Basarab din 1515–1517, cu turlele răsucite și dantela de piatră din legenda Meșterului Manole, și necropola regală a României, de la Carol I la Mihai I.
- [Castrul roman Jidova (Jidava)](https://peplaiuri.ro/castrul-roman-jidova) — Monumente și situri istorice · Câmpulung, AG · 20 lei · ½ – 1 ore · Patrimoniu UNESCO · 54 km
  Castrul Jidova (Jidava), la intrarea în Câmpulung, singurul castru de piatră de pe Limes Transalutanus, cu ziduri, turnuri refăcute, hipocaust și muzeu de sit; parte din situl UNESCO al frontierei romane din Dacia.
- [Curtea Domnească din Târgoviște](https://peplaiuri.ro/curtea-domneasca-targoviste) — Monumente și situri istorice · Târgoviște, DB · 30 lei · 1 – 1½ ore · 62 km
  Reședința domnilor Țării Românești vreme de aproape trei secole, cu Turnul Chindiei, ruinele palatului domnesc și Biserica Mare Domnească, cu cel mai mare tablou votiv de domnitori din țară.
- [Mănăstirea Dealu](https://peplaiuri.ro/manastirea-dealu) — Mănăstiri · Aninoasa, DB · ½ – 1 ore · 65 km
  Ctitoria lui Radu cel Mare de pe dealul de la nord de Târgoviște, ridicată în 1499–1501: o biserică îmbrăcată în piatră cioplită, necropolă domnească în care se păstrează capul lui Mihai Viteazul.

---

Pagina completă: https://peplaiuri.ro/memorialul-inchisoarea-pitesti
Alte limbi: English: https://peplaiuri.ro/en/memorialul-inchisoarea-pitesti.md · Deutsch: https://peplaiuri.ro/de/memorialul-inchisoarea-pitesti.md · Italiano: https://peplaiuri.ro/it/memorialul-inchisoarea-pitesti.md · Français: https://peplaiuri.ro/fr/memorialul-inchisoarea-pitesti.md · Español: https://peplaiuri.ro/es/memorialul-inchisoarea-pitesti.md · Magyar: https://peplaiuri.ro/hu/memorialul-inchisoarea-pitesti.md
Ultima actualizare: 21 octombrie 2026
Sursă: Pe Plaiuri (https://peplaiuri.ro/) — Ghid de obiective turistice din România
