PePlaiuri.roObiective turistice din România

Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești

Direcții
Biserica de lemn văzută din lateral, cu acoperișul larg de șindrilă, pridvorul și clopotnița deschisă, pe o peluză cu iarbă
Alexandru Baboş (Albabos) · CC BY 3.0
Fațada de vest cu clopotnița deschisă, deasupra crucilor din cimitir, cu dealuri în fundal

Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești

Biserica de lemn văzută din lateral, cu acoperișul larg de șindrilă, pridvorul și clopotnița deschisă, pe o peluză cu iarbă
Alexandru Baboş (Albabos) · CC BY 3.0
Fațada de vest cu clopotnița deschisă, deasupra crucilor din cimitir, cu dealuri în fundal
Interiorul naosului, cu catapeteasma, icoane și bolta de lemn
Pictura murală din pridvor, cu scene de rai și iad, între stâlpi sculptați din lemn
Nicubunu · CC BY-SA 3.0 ro
Biserica de lemn cu acoperișul de șindrilă și clopotnița, înconjurată de cruci din cimitir și de copaci
Adaugă poza ta
Program azi
Nu avem date
program necunoscut
Bilet
Nu avem date
Durată vizită
30 min
exterior, pridvor și cimitir
Cu copii
Da
curte deschisă, cu iarbă
Parcare
Da, gratuită
pe marginea drumului din sat
Sezon recomandat
Mai – Octombrie
vara, pentru drum și curte

Despre Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești

Jupânești e un sat al comunei Coșești, în nordul județului Argeș, iar biserica lui de lemn, cu hramul Înălțarea Domnului, a fost ridicată în 1742, în vremea domnitorului Mihai Racoviță. Inscripția de pe peretele de vest datează lăcașul „la anul 7250”, adică 1742. Printre ctitori sunt negustorul Necula Eneotu, zis Grecu, din Tămășești (Gorj), care și-a înfrumusețat cu această biserică satul în care își făcuse averea, și Necula Râmleanu, cumnatul preotului Mihăilă. Sătenii își amintesc și de o biserică de lemn mai veche pe același loc, cu preotul Vladu, pomenit într-un act al lui Matei Basarab din 1636; lemnul ei ar fi fost refolosit la intrarea noii biserici. Lăcașul e monument istoric din 1892, cod LMI AG-II-m-A-13714, și a fost restaurat în 1959.

Biserica e făcută din bârne late de stejar, unele de 45–50 cm, îmbinate în coadă de rândunică, sub un acoperiș de șindrilă. Planul e dreptunghiular simplu, cu naosul separat de pronaos printr-un perete de lemn, iar podeaua e din lespezi de piatră. Cândva, probabil în a doua jumătate a secolului al XIX-lea, i s-au adăugat un pridvor larg și o clopotniță deschisă; pridvorul a fost loc de întâlnire a satului și prima lui școală. Pereții sunt împodobiți cu funie răsucită în jurul ferestrelor și al clădirii, cu brâu median și cu console cu capete de cal.

Informații verificate pe 20 octombrie 2026.

Nu rata
  • Biserica din bârne late de stejar, din 1742, sub un acoperiș de șindrilă.
  • Pridvorul larg cu clopotnița deschisă, adăugat în secolul al XIX-lea.
  • Pictura murală cu scene de rai și iad din pridvor.
  • Decorul sculptat: funia răsucită și consolele cu capete de cal.

Bine de știut înainte să vii

Cum ajungi

Cu mașina: satul Jupânești ține de comuna Coșești, în județul Argeș, și se ajunge pe DJ731D. Biserica se află în sat, într-un cimitir.

Transport public: nu e confirmată o legătură regulată până în sat; cel mai sigur e cu mașina.

Reguli

Este biserică parohială activă: ținută decentă și liniște în timpul slujbelor. Înainte să fotografiați în interior, cereți acordul persoanei care vă deschide. Cimitirul din jur e în uz: respectați mormintele.

Întrebări frecvente despre Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești

Cât durează vizita la Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești?
Vizita la Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești durează în medie 30 min (exterior, pridvor și cimitir).
Se poate vizita Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești cu copii?
Da, Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești se poate vizita cu copii (curte deschisă, cu iarbă).
Unde parchez la Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești?
Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești are parcare gratuită (pe marginea drumului din sat).
Cum ajung la Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești?
Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești se află la adresa: DJ731D, în satul Jupânești (comuna Coșești), Jupânești, județul Argeș. Cu mașina: satul Jupânești ține de comuna Coșești, în județul Argeș, și se ajunge pe DJ731D. Biserica se află în sat, într-un cimitir. Transport public: nu e confirmată o legătură regulată până în sat; cel mai sigur e cu mașina.
Când este cel mai bine să vizitezi Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești?
Sezonul recomandat pentru Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești: Mai – Octombrie (vara, pentru drum și curte).

Recenzii

Ai fost aici? Dă-i o notă
Intră în cont ca să lași și un comentariu.

Sugerează o corectură

Mulțumim că ne ajuți să ținem informațiile la zi. Verificăm fiecare sugestie înainte de publicare.

În împrejurimi

Alte obiective din zonă

Cele mai apropiate obiective de Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești, ordonate după distanță.

Scara metalică ce urcă pe stâncă spre donjon și zidurile cetății, printre copaci tomnatici, sub cer seninTop 10047 km de Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești
Căpățânenii Ungureni, AGÎnchis30 lei
Cetăți și fortificații
Lacul Vidraru în lumina serii, cu un promontoriu stâncos împădurit în stânga și culmi albăstrui în depărtareTop 10049 km de Biserica de lemn Înălțarea Domnului din Jupânești
Arefu, AGDeschisGratuit
Lacuri

Alte mănăstiri și biserici

Vezi toate →