PePlaiuri.roObiective turistice din România
Zidurile năruite ale cetății de est, din piatră spartă, pe un dâmb înverzit, cu Dunărea și dealurile din zare în fundal
Carole Raddato · CC BY-SA 2.0
Tronson din zidul cetății de est, o masă de piatră spartă ieșind din iarbă, cu un bloc de beton modern la bază

Cetatea Troesmis

Zidurile năruite ale cetății de est, din piatră spartă, pe un dâmb înverzit, cu Dunărea și dealurile din zare în fundal
Carole Raddato · CC BY-SA 2.0
Tronson din zidul cetății de est, o masă de piatră spartă ieșind din iarbă, cu un bloc de beton modern la bază
Câmp înverzit cu resturi de ziduri și pietre împrăștiate pe panta dâmbului cetății
Moviliță de pietre dintr-un turn al cetății de est, cu câmpia și Munții Măcinului la orizont
Carole Raddato · CC BY-SA 2.0
Dunărea revărsată, cu ostroave înverzite, văzută de pe malul înalt de lângă cetate
Adaugă poza ta
Program azi
Deschis acum
Non-stop
Bilet
Gratuit
sit fără bilet
Durată vizită
½ – 1 ore
ambele cetăți, pe jos
Cu copii
Da
maluri abrupte, fără umbră
Parcare
Nu avem date
Sezon recomandat
Aprilie – Octombrie
vara e cald și fără umbră

Despre Cetatea Troesmis

Troesmis a fost întâi o fortăreață getică, pomenită de Ovidiu în scrisorile din exil și cucerită de romani în jurul anului 15. După războaiele dacice ale lui Traian, aici s-a mutat legiunea a V-a Macedonica, care a stat la Troesmis până în anii 160, când a fost trimisă în războiul cu parții și apoi în Dacia. Lângă tabăra militară a crescut un oraș care a primit rangul de municipiu sub Marcus Aurelius și Commodus, în anii 177–180. Două table de bronz cu legea municipiului, furate din sit, au fost recuperate în 2002 de la o licitație din Londra.

În Antichitatea târzie, orașul a fost refăcut ca bază a legiunii a II-a Herculia. Din această perioadă (secolele IV–VI) provin cele două cetăți ale căror ruine se văd azi, la ~500 m una de alta: cetatea de est, de ~145 × 120 m, cu turnuri în formă de potcoavă și trei bazilici din vremea lui Iustinian, și cetatea de vest, trapezoidală, pe un promontoriu deasupra Dunării, folosită și în epoca bizantină medie. Săpăturile au început în 1864–1865, cu o misiune franceză care a dus inscripțiile la Paris; apoi zidurile au fost folosite ca sursă de piatră, iar azi se păstrează mai ales miezul lor. Un proiect româno-austriac (2010–2015) a localizat, prin prospecțiuni geofizice, castrul legiunii între cele două cetăți și un apeduct lung de ~7 km.

Troesmis e una dintre componentele din comuna Turcoaia ale dosarului „Frontierele Imperiului Roman – Limesul Dunării (România)”, aflat din 2020 pe Lista indicativă a patrimoniului mondial UNESCO.

Informații verificate pe 21 octombrie 2026.

Nu rata
  • Tronsoanele de zid ale cetății de est, cu miezul de piatră al turnurilor ieșind din iarbă.
  • Priveliștea de pe malul înalt peste brațul Măcin al Dunării și Balta Iglița.
  • Promontoriul cetății de vest, care se vede de departe de pe Dunăre.
  • Munții Măcinului la orizont, văzuți dinspre cetatea de est.

Bine de știut înainte să vii

Cum ajungi

Cu mașina: din Măcin se merge pe DN22D și apoi pe DJ 222H spre Turcoaia, ~14 km (~15 minute); drumul spre sit e semnalizat cu indicatoare turistice, iar de pe DJ 222H un drum de pământ duce ~1,3 km spre vest, până la cetatea de est. Din Brăila sunt ~41 km (~45 de minute), peste podul suspendat de la Brăila și pe DN22D; din Tulcea ~65 km (~1 oră și 15 minute), pe DN22A și DN22D prin Măcin; din București ~260 km (~3 ore și 30 de minute), pe A2, DN21 până la Brăila, apoi peste pod. Drumul de pământ devine greu de parcurs după ploaie.

Transport public: până la sit nu există transport public. Cea mai apropiată localitate e satul Turcoaia, la ~4 km; legăturile cu Măcin și Brăila se verifică local.

Taxe și reduceri

Intrarea e liberă: situl nu are bilet și nici personal la fața locului.

Reguli

Situl e monument istoric: detectoarele de metale sunt interzise, iar pietrele, cioburile și monedele nu se iau. Nu urca pe ziduri și nu te apropia de marginea malurilor de loess. Mașina rămâne pe drumul de pământ. Încălțăminte comodă, apă și protecție de soare.

Facilități

Fără facilități la sit: fără WC, apă, magazin sau umbră · magazine în Turcoaia și Măcin

Întrebări frecvente despre Cetatea Troesmis

Cât costă biletul la Cetatea Troesmis?
Intrarea la Cetatea Troesmis este gratuită (sit fără bilet). Intrarea e liberă: situl nu are bilet și nici personal la fața locului.
Care este programul de vizitare la Cetatea Troesmis?
Program la Cetatea Troesmis: zilnic non-stop. Sit arheologic neamenajat și nepăzit, fără program de vizitare; se vizitează pe lumină.
Cât durează vizita la Cetatea Troesmis?
Vizita la Cetatea Troesmis durează în medie ½ – 1 ore (ambele cetăți, pe jos).
Se poate vizita Cetatea Troesmis cu copii?
Da, Cetatea Troesmis se poate vizita cu copii (maluri abrupte, fără umbră).
Cum ajung la Cetatea Troesmis?
Cetatea Troesmis se află la adresa: Pe un drum de pământ la ~1,3 km vest de DJ 222H, între Măcin și Turcoaia, Turcoaia, județul Tulcea. Cu mașina: din Măcin se merge pe DN22D și apoi pe DJ 222H spre Turcoaia, ~14 km (~15 minute); drumul spre sit e semnalizat cu indicatoare turistice, iar de pe DJ 222H un drum de pământ duce ~1,3 km spre vest, până la cetatea de est. Din Brăila sunt ~41 km (~45 de minute), peste podul suspendat de la Brăila și pe DN22D; din Tulcea ~65 km (~1 oră și 15 minute), pe DN22A și DN22D prin Măcin; din București ~260 km (~3 ore și 30 de minute), pe A2, DN21 până la Brăila, apoi peste pod. Drumul de pământ devine greu de parcurs după ploaie. Transport public: până la sit nu există transport public. Cea mai apropiată localitate e satul Turcoaia, la ~4 km; legăturile cu Măcin și Brăila se verifică local.
Când este cel mai bine să vizitezi Cetatea Troesmis?
Sezonul recomandat pentru Cetatea Troesmis: Aprilie – Octombrie (vara e cald și fără umbră).

Recenzii

Ai fost aici? Dă-i o notă
Intră în cont ca să lași și un comentariu.

Sugerează o corectură

Mulțumim că ne ajuți să ținem informațiile la zi. Verificăm fiecare sugestie înainte de publicare.

În împrejurimi

Alte obiective din zonă

Cele mai apropiate obiective de Cetatea Troesmis, ordonate după distanță.

Alte cetăți și fortificații

Vezi toate →