PePlaiuri.roObiective turistice din România
Valurile de pământ înierbate și un tronson de zid de piatră refăcut, cu valea și pădurea de pe dealurile din fundal
Țetcu Mircea Rareș · CC BY-SA 3.0 ro
Poteca de pământ care urcă printre iarbă spre zidul de piatră de pe creasta dealului cetății

Cetatea Dăbâca

Valurile de pământ înierbate și un tronson de zid de piatră refăcut, cu valea și pădurea de pe dealurile din fundal
Țetcu Mircea Rareș · CC BY-SA 3.0 ro
Poteca de pământ care urcă printre iarbă spre zidul de piatră de pe creasta dealului cetății
Zidul de piatră refăcut, din blocuri fățuite de calcar, văzut de aproape, cu tufe care cresc la baza lui
Coronamentul zidului de piatră, văzut de sus, cu satul și dealurile din jur în fundal
Dora Domsa · CC BY-SA 3.0 ro
Adaugă poza ta
Program azi
Nu avem date
program necunoscut
Bilet
Nu avem date
Durată vizită
45 min
valurile, zidul și priveliștea
Cu copii
Da
teren deschis, fără balustrade
Parcare
Da, gratuită
pe marginea drumului, sub deal
Sezon recomandat
Aprilie – Octombrie
terenul e uscat și accesibil

Despre Cetatea Dăbâca

Cetatea Dăbâca stă pe un deal la marginea satului Dăbâca, la ~40 km de Cluj-Napoca, pe terasa de deasupra văii Lonei. A fost cetatea regală care a dat numele comitatului Dăbâca, unul dintre primele comitate ale regatului maghiar în Transilvania: comitatul e atestat în 1164, iar cetatea în 1214. De aici se supraveghea drumul sării spre Poarta Meseșului.

La început a fost o fortificație de pământ cu palisade de lemn, refăcută de mai multe ori. Mai târziu palisadele au fost înlocuite cu ziduri de piatră, turnuri și donjoane. Cetatea a fost distrusă la invazia tătarilor din 1241 și reconstruită, dar nu și-a mai recăpătat importanța, iar rolul ei a trecut la Gherla. Multă vreme s-a crezut că aici a fost reședința lui Gelu, conducătorul din Gesta Hungarorum, dar săpăturile începute în 1964 nu au confirmat asta.

Informații verificate pe 23 octombrie 2026.

Nu rata
  • Valurile de pământ și șanțurile care au apărat cetatea medievală.
  • Zidul de piatră de ~2 m, refăcut în anii 1960 pe urma celui vechi, care conturează incinta.
  • Planul larg al cetății, cu patru incinte pe o întindere de ~600 m.
  • Priveliștea spre valea Lonei și dealurile din jur.

Bine de știut înainte să vii

Cum ajungi

Cu mașina: Dăbâca e la ~40 km de Cluj-Napoca (~45–50 de minute). Din Cluj-Napoca mergi pe DN1C (E576) spre Dej; după Bonțida iei la stânga pe drumul județean DJ161, prin Luna de Jos, până în Dăbâca. Cetatea se află pe dealul de la marginea satului, la care se ajunge pe Strada Cetatei și apoi pe jos.

Unde parchezi

Se parchează pe marginea drumului, la poalele dealului.

Reguli

Sit arheologic în aer liber: nu urca pe zidul refăcut, nu scoate pietre sau alte obiecte din sit și nu folosi detectoare de metale. Terenul e neamenajat, cu iarbă înaltă în sezonul cald; poartă încălțăminte comodă.

Facilități

sit în aer liber · fără acces cu căruciorul (potecă prin iarbă)

Întrebări frecvente despre Cetatea Dăbâca

Cât durează vizita la Cetatea Dăbâca?
Vizita la Cetatea Dăbâca durează în medie 45 min (valurile, zidul și priveliștea).
Se poate vizita Cetatea Dăbâca cu copii?
Da, Cetatea Dăbâca se poate vizita cu copii (teren deschis, fără balustrade).
Unde parchez la Cetatea Dăbâca?
Cetatea Dăbâca are parcare gratuită (pe marginea drumului, sub deal). Se parchează pe marginea drumului, la poalele dealului.
Cum ajung la Cetatea Dăbâca?
Cetatea Dăbâca se află la adresa: Strada Cetatei, pe dealul de la marginea satului Dăbâca, Dăbâca, județul Cluj. Cu mașina: Dăbâca e la ~40 km de Cluj-Napoca (~45–50 de minute). Din Cluj-Napoca mergi pe DN1C (E576) spre Dej; după Bonțida iei la stânga pe drumul județean DJ161, prin Luna de Jos, până în Dăbâca. Cetatea se află pe dealul de la marginea satului, la care se ajunge pe Strada Cetatei și apoi pe jos.
Când este cel mai bine să vizitezi Cetatea Dăbâca?
Sezonul recomandat pentru Cetatea Dăbâca: Aprilie – Octombrie (terenul e uscat și accesibil).

Recenzii

Ai fost aici? Dă-i o notă
Intră în cont ca să lași și un comentariu.

Sugerează o corectură

Mulțumim că ne ajuți să ținem informațiile la zi. Verificăm fiecare sugestie înainte de publicare.

În împrejurimi

Alte obiective din zonă

Cele mai apropiate obiective de Cetatea Dăbâca, ordonate după distanță.

Alte cetăți și fortificații

Vezi toate →