Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)
Despre Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)
Șumuleu Ciuc (în maghiară Csíksomlyó) e un cartier al municipiului Miercurea Ciuc, la poalele a două dealuri, Șumuleu Mare și Șumuleu Mic. Franciscanii au ridicat aici, între 1442 și 1448, o biserică gotică și o mănăstire mică, cu sprijinul lui Iancu de Hunedoara, din prada luptelor cu otomanii. Biserica are hramul Vizitei Fecioarei Maria la Elisabeta. Zidurile de piatră din jur au fost refugiul locuitorilor la năvăliri, dar în 1661 o incursiune turco-tătară a incendiat biserica și mănăstirea. Tradiția spune că statuia Fecioarei a rămas neatinsă.
Mănăstirea a fost și un centru de cultură: școala călugărilor a funcționat din secolul al XVII-lea, iar în 1675 Ioan Căianu (Kájoni János) a întemeiat aici tipografia care a scos „Cantionale catholicum”, o culegere de cântări bisericești. Biserica de azi, în stil baroc, a fost începută în 1804 după planurile arhitectului Konstantin Schmidt; turnurile au fost gata în 1830, iar sfințirea a avut loc la 20 august 1876. Din 1948 are rang de bazilică minoră. În 2025 i s-au refăcut acoperișul și fațadele.
Statuia Fecioarei cu Pruncul, de pe altarul principal, e sculptată în lemn de tei, în stil renascentist, pe la 1510–1515, de un autor necunoscut. Are 2,27 m și e socotită cea mai mare statuie de pelerinaj cunoscută. În 1798, episcopul Transilvaniei a recunoscut-o drept făcătoare de minuni. La 1 iunie 2019, papa Francisc a celebrat liturghia pe dealul de lângă biserică și a dăruit sanctuarului Trandafirul de Aur.
Ce poți vedea
Fațada albă cu două turnuri și statuia de cupru a Mariei, din 1837, se văd de departe, deasupra caselor din cartier. În interior, nava e pictată (1911), cu altare laterale și amvon lucrate în anii 1830 de pictorul și sculptorul Papp Miklós din Brașov, vitralii din 1905 și o orgă din 1931 cu 2.824 de tuburi. Statuia Fecioarei stă în centrul altarului principal, între Sfântul Ștefan și Sfântul Ladislau; pe pereți se văd plăcuțe votive lăsate de pelerini. Lângă biserică e claustrul mănăstirii, iar în fața ei capela Sfântul Ioan.
Din spatele mănăstirii, o potecă urcă pe Șumuleu Mic, pe lângă capela Suferinței lui Iisus, până la capela Salvator, de pe vârf. Dedesubt, în Șaua dintre cele două dealuri, stă altarul în aer liber numit Altarul celor Trei Coline, ridicat în 1996 după planurile arhitectului Makovecz Imre.
De știut
Pelerinajul are loc în fiecare an în sâmbăta dinaintea Rusaliilor catolice. Tradiția îl leagă de 1567, când secuii din Ciuc și-au apărat credința catolică. Procesiunile pornesc de la biserică spre Șa, unde se celebrează liturghia în aer liber. Din 1993 slujba se ține acolo, fiindcă pelerinii nu mai încap în piață. În 2025 au venit peste 330.000 de oameni. În acel weekend, drumurile din zonă se închid pentru mașini, iar biserica e foarte aglomerată. În restul anului, biserica e deschisă pentru slujbe și rugăciune. Nu există un program de vizitare publicat.
Informații verificate pe 21 octombrie 2026.
- Statuia Fecioarei cu Pruncul, din lemn de tei, înaltă de 2,27 m, pe altarul principal.
- Plăcuțele votive lăsate de pelerini pe pereții de lângă altar.
- Orga din 1931, cu 2.824 de tuburi, una dintre cele mai frumoase din Transilvania.
- Altarul celor Trei Coline din Șaua dintre Șumuleu Mare și Șumuleu Mic, unde se ține liturghia de Rusalii.
- Capela Salvator, de pe vârful dealului Șumuleu Mic, cu priveliște spre Depresiunea Ciucului.
Bine de știut înainte să vii
- Cum ajungi
Cu mașina: Șumuleu Ciuc e la circa 3 km nord-est de centrul orașului Miercurea Ciuc; din centru se ajunge pe Strada Szék până la biserică. Miercurea Ciuc e la circa 100 km de Brașov, pe DN11 și DN12, și la circa 150 km de Târgu Mureș, prin Gheorgheni. În weekendul pelerinajului, străzile din jurul bisericii se închid pentru mașini.
Transport public: Miercurea Ciuc are gară pe linia Brașov – Siculeni – Deda și autobuze de la Brașov și Târgu Mureș. Din oraș până la biserică sunt circa 3 km, cam 45 de minute pe jos, sau iei un taxi.
- Unde parchezi
Lângă biserică și mănăstire sunt câteva parcări mici, fără taxă. În zilele cu slujbe mari se umplu repede. În weekendul pelerinajului de Rusalii, drumurile din zonă se închid de vineri seara pentru mașini, iar autocarele și mașinile pelerinilor au locuri amenajate separat, după indicațiile primăriei.
- Taxe și reduceri
Intrarea în biserică e liberă. Mănăstirea primește donații pentru întreținerea sanctuarului.
- Reguli
Biserica e lăcaș de cult în folosință: se cere liniște și o ținută decentă (umeri și genunchi acoperiți), iar în timpul liturghiilor nu se vizitează. Fotografiatul în interior se face discret, fără bliț, și nu în timpul slujbelor. La pelerinaj se urmează indicațiile organizatorilor și ale voluntarilor.
- Facilități
Liturghiile de duminică (10:30) și din zilele lucrătoare (18:00) sunt transmise live pe canalul YouTube al sanctuarului · semnal mobil bun
Întrebări frecvente despre Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)
- Cât costă biletul la Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)?
- Intrarea la Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană) este gratuită (lăcaș de cult, donații). Intrarea în biserică e liberă. Mănăstirea primește donații pentru întreținerea sanctuarului.
- Cât durează vizita la Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)?
- Vizita la Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană) durează în medie ½ – 1 ore (cu urcarea în Șa, 2–3 ore).
- Se poate vizita Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană) cu copii?
- Da, Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană) se poate vizita cu copii (urcuș ușor până în Șa).
- Unde parchez la Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)?
- Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană) are parcare gratuită (lângă biserică). Lângă biserică și mănăstire sunt câteva parcări mici, fără taxă. În zilele cu slujbe mari se umplu repede. În weekendul pelerinajului de Rusalii, drumurile din zonă se închid de vineri seara pentru mașini, iar autocarele și mașinile pelerinilor au locuri amenajate separat, după indicațiile primăriei.
- Cum ajung la Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)?
- Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană) se află la adresa: Strada Szék 148, cartierul Șumuleu Ciuc, Miercurea Ciuc, județul Harghita. Cu mașina: Șumuleu Ciuc e la circa 3 km nord-est de centrul orașului Miercurea Ciuc; din centru se ajunge pe Strada Szék până la biserică. Miercurea Ciuc e la circa 100 km de Brașov, pe DN11 și DN12, și la circa 150 km de Târgu Mureș, prin Gheorgheni. În weekendul pelerinajului, străzile din jurul bisericii se închid pentru mașini. Transport public: Miercurea Ciuc are gară pe linia Brașov – Siculeni – Deda și autobuze de la Brașov și Târgu Mureș. Din oraș până la biserică sunt circa 3 km, cam 45 de minute pe jos, sau iei un taxi.
- Când este cel mai bine să vizitezi Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)?
- Sezonul recomandat pentru Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană): Tot anul (foarte aglomerat de Rusalii).
Recenzii
Alte obiective din zonă
Cele mai apropiate obiective de Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană), ordonate după distanță.
4 km de Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)
14 km de Șumuleu Ciuc (Mănăstirea Franciscană)





